Merhaba, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde yaşamaktayız. İki kızımız var; büyük olanın adı Meyra, küçük olanın adı Serra. Huzurlu bir hayat sürdürüyorduk. Küçük kızım Serra’nın canı sıkıldığı için onu kreşe göndermiştim. Ancak bir ay sonra baş ağrıları başladı. Birçok doktora başvurduk, herkes sinüzit olduğunu ve geçeceğini söyledi, ancak ağrılar artarak gece kızımı uyandırmaya başladı. Endişe içindeydik, bir şeylerin yanlış olduğunu hissediyordum.

Birkaç gün sonra dengesizlik sorunu da ortaya çıktı. Bu sırada baş ağrıları daha da şiddetlendi. Zor da olsa Çanakkale’de bir tomografi çektirdik ve sonuçları aldığımızda, sol beyincikte bir kitle olduğunu öğrendik. Hayatımız aniden alt üst oldu ve hızla Bursa’ya gittik. Kızım 4 yaşındaydı ve ben ona nasıl şurup verir, kan aldırırım diye düşünürken karşımıza beyin ameliyatı çıktı.

Ameliyat 2.5 saat sürdü, doktor bana ameliyatın iyi geçtiğini, patoloji sonuçlarını beklememiz gerektiğini söyledi. Kızım yoğun bakıma alındı, büyük bir yatakta birçok makineye bağlanmıştı ama başım agrıyor demiyordu. Birkaç gün sonra taburcu olduk, saçlarını kesmemişlerdi, çünkü saçları onun en sevdiği şeydi. Evimize döndük ve 15 gün sonra tekrar Bursa’ya gittik. Doktorumuz bize ışın tedavisi ve ardından kemoterapi gerektiğini söyledi. Bu terimleri bilmiyordum ama durumun ciddi olduğunu anladım. Kızım kanserdi.

Hemen kemoterapiye başladık, umutluyduk. Ancak değerler düştü ve hastanelerde geçirdiğimiz günler arttı. Beşinci kemoterapi sonrası yapılan MR sonucunda nüks olduğunu öğrendik. Ne yapacağımızı bilemedik, kemoterapiyi Bursa’dan aldık, ışın tedavisini İzmir’den aldık. Ancak durum daha da kötüleşti. Beyinde yayıldığını ve sağ tarafa geçtiğini öğrendik.

Doktorumuz bizi Antalya’ya sevk etti. Ümitsizlik içinde umutla tedaviye başladık. Ağır kemoterapi uygulandı, her kemoterapi sonrası kök hücre nakli yapıldı. Bu zorlu süreçte 7 ay hastanede kaldık. Tedavi sona erdiğinde doktorumuz bize umutlu bir sonuç veremedi. Ancak, araştırmalarımız sonucunda Ünal Bey ve ekibi ile tanıştık. Onların tedavisi sayesinde umutsuz bir durumda umut bulduk.

Şu an Temodal haplarını ve Immunat bitkisel ilaçlarını düzenli olarak kullanıyoruz. Son MR sonucumuzda sağ taraftaki lezyonların tamamen kaybolduğunu, soldaki lezyonların ise çok küçüldüğünü öğrendik. Üç ay önce bize sadece üç ay ömür biçen kızım şu anda 23 kilo ile okula başladı.

Bu süreçte kızım hastalığının ne olduğunu öğrenmedi ve hiç ağlamadık. Her gün oynadık, güldük, eğlendik. Kolay bir süreç değildi, ama moral çok önemliydi. Ünal Bey ve ekibine her zaman yardımcı oldukları ve umut verdikleri için teşekkür ediyoruz. Ayrıca, beni hiç yalnız bırakmayan kayınvalideme de teşekkür etmek istiyorum. Doktorlarımıza, ailenin psikolojisini düşünmeden her şeyi açıkça söyledikleri için teşekkür ediyoruz. Şu an doktorlarımızın bu durumumuza nasıl şaşırdığını biliyoruz, ancak Immunat ekibi ve kıymetli hocalarımızın hazırladığı bitkisel ilaçlar kızımıza şifa oldu. Bütün ekibimize minnettarız. Bu satırları yazmak inanın benim için çok zor, ancak umutsuzluğun ardından gelen umut hikayemizi paylaşmak istedim.

Cü*** TA***