Böbrek Kanseri Ölümcülmüdür ve buna benzer konular hakkında bilgi edinmek isteyenler için genel bilgiler vermeye çalıştık.

Böbrek kanseri, böbreklerde etkili olan ve gelişmeye başlayan bir kanser türü olarak bilinmektedir. Böbreklerde bulunan kanserli hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ile böbrek kanseri oluşur. Kanserli hücrelerin oluşması ve çoğalması ile birlikte böbrek normal işlevini yerine getiremez.

BUNA DA BAKIN👇
Kanser Kaşıntısı Nasıl Olur ? (kanserdestek.com)

Erken dönemde kontrol altına alınmayan kanserli hücreler, ilerleyen süreç ile birlikte böbreklerde bir kitle haline gelecektir. Böbrek kanseri nedir ve hastalığın belirtileri, tedavi süreci hakkındaki detayları inceleyebilirsiniz.

Böbrek Kanseri Ölümcülmüdür? Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Ölümcülmüdür? Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Ölümcülmüdür? Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri belirtileri her evrede ve her hastada farklı şekilde ortaya çıkar. Öncelikle böbrek kanseri hastalığının, erken evrelerde kendini belli etmeyen bir kanser türü olduğunu söylemek gerekmektedir. Bunun için de belirtilerin görülmeye başlandığı dönemlerde hastalık da ilerlemiş olabilir.

Böbrek kanseri ölüm oranı diğer kanser türlerine göre oldukça düşüktür. Ancak erken dönemde böbrek kanserinin teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Böbrek kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Eklem ve bacaklarda meydana gelen şişlikler
 2. Ani kilo kaybı ve iştahsızlık
 3. Kansızlık
 4. Karın bölgesinde şişlik
 5. Yüksek ateş
 6. İdrarda kan görülmesi(Hematüri)
 7. Sürekli artarak devam eden yorgunluk ve halsizlik

Böbrek kanseri belirtileri, hastalığın ilk dönemlerinde yukarıdaki gibi semptomlarla kendini belli etmektedir. Ancak böbrek kanseri metastazı meydana gelmiş ise; daha farklı belirtiler ile karşılaşılabilmektedir.

Nefes darlığı, bel bölgesinde ağrı hissedilmesi ve kanlı öksürme gibi semptomlar, metastaz döneminde yaygı olarak görülmektedir.

Böbrek Kanseri 4. Evre Nedir? Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Böbrek Kanseri 4. Evre Nedir? Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Böbrek Kanseri Ölümcülmüdür?

Böbrek kanseri ölümcül müdür sorusu, pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Kanserin kaçıncı evrede olduğu, tümörün türü ve hastanın genel sağlık durumu gibi pek çok etken dikkate alınmaktadır.

Hastalarda yaşam süresi, kanserin metastaz durumuna göre de değerlendirilmektedir. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi böbrek kanserinde de evreler bulunmaktadır.

Böbrek kanseri 4. evre ise; hastalığın son aşaması olarak kabul edilmektedir. Bu süreçte teşhis konulmuş olan hastaya cerrah bir müdahale yapılmamaktadır. Ancak şiddetli ağrıların dinmesi için ilaç ve kemoterapi gibi yöntemler tercih edilmektedir. Böbreklerde meydana gelen tümörlerin tedavi edilmesi için en etkili yöntemlerden birisi böbrek kanseri ameliyatı yöntemidir.

Böbrek Kanseri Risk Faktörleri

Böbrek Kanseri Risk Faktörleri

Böbrek Kanseri Ölümcülmüdür?

Böbrek kanseri hastalığına neden olan pek çok faktörden bahsedilmektedir. Ancak her risk faktörünü taşıyan kişilerin, böbrek kanseri olabileceği anlamına gelmemektedir. Kişinin genetik yatkınlığı ve diğer tüm faktörlerin birkaçının olması böbrek kanserine yakalanma riskini artırabilmektedir. Böbrek kanseri risk faktörleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı böbrek kanseri hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır. Sigara ve benzeri ürünleri kullanan kişilerin, tüm kanser türleri içerisinde risk grubunda bulunduğunu söylemek mümkündür.
 • Kadın bireylere kıyasla erkeklerin 2 kat daha fazla böbrek kanseri olduğu görülmektedir.
 • Aşırı kilolu olmak da böbrek kanseri oluşumunu hızlandıran etkenlerden biridir. Hormonal dengesizliklerden dolayı alınan fazla kilolar, hastalığın oluşma sürecini hızlandırabilmektedir.
 • Uzun süreli kullanılan bazı ilaçların da böbrek kanseri riskini artırdığı bilinmektedir.
 • Böbrek yetmezliği hastası olan kişiler sürekli olarak diyalize girmektedir. Ancak sürekli olarak diyalize giren hastaların, diğer bireylere göre 4 kat daha fazla kanser olma riski taşıdıkları bilinmektedir.
 • Kişinin genetik yapısı da kanser oluşumunu artıran faktörlerden biridir. Kişinin ailesinde, geçmişinde kanser veya böbrek kanseri hikayesi var ise; risk grubunda yer almaktadır.
 • Benzen, tarım ilaçları, asbeztoz ve diğer kimyasal maddelere sürekli olarak maruz kalan kişilerde daha fazla böbrek kanseri görülmektedir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Ölümcülmüdür?

Böbrek kanseri tedavi sürecinde genellikle cerrahi müdahale yönteminden yararlanılmaktadır. Diğer kanseri türlerine kıyasla radyoterapi ve kemoterapi yöntemlerinin uygulanmadığı bilinmektedir. Böbrek kanseri tedavisi var mı sorusunu kısaca yanıtlamak mümkündür.

Böbrek kanseri ameliyatı sayesinde, kişinin daha kısa sürede tedavi edilmesi sağlanabilmektedir. Ancak ameliyat öncesinde kanserli hücrelerin ve tümörün yayılmamış olmasına dikkat edilmektedir. Bunun için böbrek kanseri erken teşhisin hayati önem taşıdığının altını çizmek gerekmektedir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Böbrek kanseri ameliyatı kaç saat sürer sorusunun hastanın sağlık durumuna, tümörün büyüklüğüne ve kanserin yayılma derecesine göre yanıtlanması gerekmektedir.

Böbrek kanseri son evre döneminde bile doğru bir uygulama olarak, radikal nefrektomi ameliyatı yapılabilmektedir. İlerlememiş olan böbrek kanserinde ise parsiyel nefrektomi yapılabilmektedir. Böbrek kanseri ameliyatı günümüzde çok başarılı sonuçlar sunmaktadır.