Mesane Kanseri Ölümcülmüdür diye merak edenler için Mesane kanseri ölüm riski yüksek değildir diyebiliriz. Diğer kanser türleri ile kıyaslandığında, tedavi sürecinin daha başarılı sonlandığı bilinmektedir. Kötü seyirli mesane kanseri çeşitleri de görülebilmektedir.

Mesane kanseri ilk olarak böbreklerden başlar. Ardından idrar yolları boyunca ilerleyen bir kanser çeşididir. Mesane kanseri en sık karşılaşılan ikinci kanser türü olarak bilinir. Kötü huylu mesane kanseri türlerinde, kanserli hücreler ilk olarak kas dokusuna ulaşır. Ardından vücudun geri kalanında metastaz yaparak yayılabilir.

BUNA DA BAKIN👇

Kanser Kaşıntısı Nasıl Olur ? (kanserdestek.com)

Genellikle erişkin kişilerde görülen bir hastalıktır. Erkeklerde daha sık meydana geldiği bilinmektedir. Mesane kanseri ölümcülmüdür hakkındaki tüm makaleler incelediğinde, erkeklerde en sık gözlemlenen kanser türlerinden biri olduğu anlaşılmaktadır. Mesane kanseri ölümcül müdür ve hastalık ile ilgili tüm merak edilenler için yazımıza devam edebilirsiniz.

Mesane Kanseri Ölümcülmüdür Neden Olur?

Mesane Kanseri Ölümcülmüdür Neden Olur

Mesane Kanseri Ölümcülmüdür Neden Olur

Mesane Kanseri Neden Olur? Mesane kanseri nedir ve hastalığın oluşmasına neden olan faktörler sıklıkla merak edilmektedir. Mesane kanserinin pek çok farklı sebebe bağlı olarak geliştiği bilinmektedir. Hastalığın oluşmasına neden olan risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Diğer pek çok kanser türü ve hastalığın tetikleyicisi olarak bilinen sigara kullanımı, mesane kanserinde de risk faktörüdür. Tütün grubu ürünlerinin kullanımı, hastalığın oluşmasına neden olabilir. Sigara kullanan kişilerde, kullanmayan kişilere göre 4 ile 7 kat daha fazla mesane kanseri oluşumu gözlemlenmiştir. Sadece sigara içen kişiler değil, pasif içici olan kişiler de mesane kanseri yakalanma riski ile karşı karşıyadır.
 • Mesane kanseri, yaşa bağlı olarak da görülebilen bir hastalıktır. Özellikle ilerleyen dönemlerde hastalığın görülme oranı daha fazla olabilir. Genellikle 50 yaş üzeri olan kişilerde daha yaygın görüldüğü bilinmektedir.
 • Mesane kanseri cinsiyet açısından da değerlendirilmektedir. Kadınların mesane kanserine yakalanma oranı erkeklere göre daha azdır. Erkeklerde ise bu oran, kadınlara kıyasla 3 veya 4 kat daha fazladır. Kadınlarda da sigara içen kişilerde sıklıkla görüldüğü bilinmektedir.
 • Çeşitli meslek gurubunda yer alan kişilerde de mesane kanseri diğer kişilere kıyasla daha fazla görülmektedir. Özellikle deri, tekstil boya ve baskı ürünleri sanayinde çalışanlarda sıklıkla görülebilen bir kanser türüdür. Kimyasal ürünlerin pek çoğunun mesane kanserini tetiklediği bilinmektedir.
 • Kişinin aile geçmişinde mesane kanseri hikayesi olması da hastalığa yakalanma oranını artırabilmektedir. Kişide daha önce görülmüş olan kronik mesane hastalıkları, kanserli hücrelerin oluşumuna neden olabilir.
 • Özellikle yeterli miktarda sıvı tüketmemek ve idrarı çok uzun süre tutma alışkanlığı kazanmak, mesane kanser oluşumunu hızlandıran faktörler arasında yer almaktadır. Mesane kanseri ölüm oranı diğer kanser çeşitlerine göre oldukça düşüktür. Ancak düzenli olarak kontrollere gidilmesi ve kanserin erken dönemde ve evrede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir

Mesane kanseri ölüm riski var mı ve hastalığın yaygın görülen belirtileri, yakından incelenmesi gereken konulardır. Mesane kanseri özellikle ilk başladığı dönemde pek çok belirti ile kendini belli eden bir hastalık olarak bilinmektedir.

İdrardaki renk değişiklikleri mesane kanserinin en önemli belirtilerindendir. İdrarın gözle görülür şekilde kırmızı renge bürünmüş olması, yaygın görülen belirtileri içerisinde yer almaktadır. İdrar yaparken ağrı ve renk değişiklikleri yanı sıra farklı belirtileri de mevcuttur. Mesane kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kasığın üst bölgesinde ve kasıkta hissedilen şiddetli ağrılar
 2. Sık sık idrara çıkma isteği
 3. Acil idrar yapma ihtiyacı hissedilmesi
 4. İdrarda görülen kan pıhtısı ve kırmızı renk
 5. Mikroskobik ortamda tespit edilen idrardaki kan
 6. Halsizlik ve kilo kaybı
 7. Sırt bölgesinde hissedilen ağrılar
 8. Kasık bölgesinde hissedilen kitle ve doluluk hissi
 9. İdrar yaparken ağrı hissetme

Yukarıda bahsedilen belirtiler hastalarda farklı şiddetlerde görülebilir. Ayrıca kanserin kaçıncı evrede olduğu da meydana gelen semptomları büyük ölçüde etkilemektedir. Mesane kanseri ölümcül müdür sorusunu, hastanın yaşadığı belirtiler ve kaçıncı evrede olduğuna göre yanıtlamak mümkündür.

Mesane kanseri eğer farklı organlara veya dokulara sıçramış ise; daha farklı semptomlar ile kendini gösterebilmektedir. Özellikle öksürük ve kanlı balgam gibi semptomlardan dolayı kanserli hücrelerin akciğere sıçramış olma ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Hastada görülen kemik ağrıları ve diğer vücut ağrılarından dolayı da kanserli hücrelerin kemiklere sıçradığı görülebilmektedir. Mesane kanseri tedavisi günümüzde çok başarılı sonuçlar ile gerçekleşmektedir. Mesane kanseri ameliyatı ve diğer tedavi yöntemleri ile kişinin iyileşme süreci hızlandırılmaktadır.

Mesane Kanseri Ölümcülmüdür konulu içeriğimiz umarım fayda sağlamıştır.