Mide Kanseri, tıbbi olarak gastrik kanser olarak da adlandırılan bir tür kanserdir. Sindirim sisteminin bir parçası olan mide dokusunda başlayan kanser hücrelerinin büyümesiyle ortaya çıkar. Bu kanser türü, dünya genelinde kansere bağlı ölümlerde üçüncü sırada yer alır.

Mide kanseri, erken teşhis edilmediğinde tedavi açısından zorlu bir süreçtir.

Mide hastalığının belirtileri; erken dönemde yok denecek kadar azdır. Ancak hastalığın ilerlemesi ile birtakım belirtiler ortaya çıkabilir.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri belirtileri, genellikle hastalığın ileri evrelerinde daha belirgin hale gelir. En kritik belirtiler ise; Karın şişkinliği, Karın ağrısı, Erken doyma hissi, Bulantı, Kusma, Kilo kaybı, Kansızlık ve halsizlik, Yutma güçlüğü, Sarılık, Asit  ve Lenf bezleri metastazları şeklindedir.

Mide Kanserinin Tanısı

Mide kanseri kan tahlili ile belli olur mu? Mide kanseri tanısı koymak için kan tahlili tek başına yeterli değildir, genellikle endoskopi gereklidir.

Endoskopi, erken dönemdeki mide kanserlerinin tespit edilmesi için çok etkilidir. Endoskopik analiz sırasında doktor, mide içini görüntüler ve şüpheli lezyonlardan biyopsi ister.

Endoskopik Ultrasonografi de mide kanserini erken evrelerde tanımlar. İşlem sırasında ses dalgalarıyla mide duvarının kalınlığını ve tümörün derinliğini görüntülenir.

Kan Tahlili ise mide kanseri tanısını koymak için tek başına yeterli değildir. Sadece kansızlık gibi belirtilerin nedenini araştırmak için kullanılabilir.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanserini erken evrelerde tespit etmek, tedavi başarısını artırabilir. Erken dönemdeki mide kanserlerinde endoskopik olarak submukozal rezeksiyon yapılabilir.

Evre 2 ve üzeri mide kanseri cerrahi rezeksiyon, kemoterapi ya da radyoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilir.

Mide kanseri tedavisinde Fitoterapi (Bitkisel Tedavi) de geleneksel ve etkili yöntemlerdendir., bitkisel bileşenlerin kullanılmasıyla semptomların hafifletilmesine ya da tedaviye destek olmaya yöneliktir.

Bir takım bitki özleri antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşenler ile mide kanseri tedavisi yapılabilir.