4. Evre akciğer kanseri son dönemleri, her hastada farklı belirtiler ile kendini gösteren bir süreçtir. Akciğer kanseri hem ülkemizde, hem de dünya genelinde en tehlikeli kanser türlerinden biri olarak bilinmektedir. Akciğerde başlayan akciğer kanseri, erken dönemde teşhis edilmeli ve tedaviye başlanılmaktadır.

BUNA DA BAKIN👇

Kanser 4. Evre Kurtulma Şansı İçin Ne Yapmalı? (kanserdestek.com)

Akciğer kanseri 4. evre son dönem belirtileri, erken dönemlerde kendini belli etmez. Hastalığın ilk evrelerinde oldukça yavaş ilerleyen belirtiler, akciğer kanserinin tedavisini de zorlaştırmaktadır. Erkek ve kadın hastalarda benzer belirtiler görülmektedir. Akciğer kanseri 4. evre kurtulma şansı, hastalığın erken dönemlerinde kişiye uygulanan tedavi yöntemlerine göre değişmektedir.

Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir

4. Evre akciğer kanseri son günleri

 1. evre akciğer kanseri son dönem belirtileri, hastalığın ilk dönemlerine kıyasla daha farklı ve şiddetli bulgular ile kendini göstermektedir. Aşırı yorgunluk ve hızlı kilo kaybı, akciğer kanserinin en belirgin semptomları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda giderek kötüleşen öksürük gibi belirtiler de akciğer kanseri ilk belirtileri içerisinde yaygın olarak görülmektedir.

Açıklanamayan kilo kaybı ve nefes darlığı gibi belirtiler hem erkek, hem de kadın hastalarda görülen belirtilerdendir. Akciğer kanserinin evre 1 ve evre 2 döneminde bu tür belirtiler daha sık gözlenmektedir. Ancak akciğer kanserinin ilerleyen evrelere kadar belirti göstermediği bazı hastalar da bulunmaktadır. Akciğer kanserinin yaygın belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Geçmeyen ve giderek kötüleşen öksürük
 • Göğüs bölgesinde hissedilen ağrı ve nefes darlığı
 • İştah kaybı ve açıklanamayan kilo kaybı
 • Ses kısıklığı
 • Baş ağrısı ve kemiklerde hissedilen şiddetli ağrılar
 • Sürekli hissedilen yorgunluk ve açıklanamayan halsizlik

Yukarıda sıralanan belirti ve bulgular, akciğer kanserinin yaygın semptomları içerisinde yer almaktadır. Diğer pek çok kanser türünde de olduğu gibi daha az görülen belirtiler de bulunmaktadır. Akciğer kanseri son evre halüsinasyon gibi belirtiler, hastalığın en ileri seviyesinde yaşanan bulgulardır. Akciğer kanserinin daha az görülen bulgu ve belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanlı öksürme
 • Tırnaklarda görülen bombeli ve parlak görünüm
 • Yutkunurken zorluk yaşama ve ağrı çekme
 • Boğuk ses ve hırıltı
 • Boyun ve yüz bölgesinde şişlikler
 • Omuz ve göğüs ağrılarında kalıcılık ve şiddetlenme
 1. evre akciğer kanseri son dönem belirtileri yukarıdaki buluğların ileri seviyesidir. Hastanın daha önce tedavi görmesi durumunda, son evrede yaşadığı semptomlarda hafiflik görülebilir.

İyi Huylu Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İyi Huylu Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

4. Evre akciğer kanseri son günleri

Akciğer kanseri 4. evre yaşam süresi, hastada görülen tümörün iyi huylu olup olmadığına göre farklılık göstermektedir. Akciğer kanseri hastalığı içerisinde yer alan tümörler, iyi huylu veya kötü huylu olmak üzere farklı alt türlerde incelenmektedir.

İyi huylu akciğer kanseri türünde, hastalarda ilerleyen döneme kadar herhangi bir belirti görülmemektedir. Ayrıca iyi huylu akciğer kanseri hastalığının teşhisi genellikle görüntüleme testleri ile ortaya çıkmaktadır. İyi huylu akciğer kanseri tümörlerinin büyüklükleri arttığı zaman veya tümör belirli bir noktaya ulaştığında belirtiler de ortaya çıkmaktadır.

İyi huylu akciğer kanseri belirtileri içerisinde genellikle balgam üretimi, kanlı öksürük ve balgam, akciğer enfeksiyonları ve nefes darlığı yer almaktadır. Ancak bu tür belirtilerin, tümörün akciğerin dokusuna zarar verdiği dönemde ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

4. Evre akciğer kanseri son dönemleri için en çok sorulan👇

Kötü Huylu Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kötü Huylu Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

4. Evre akciğer kanseri son günleri – 4. Evre akciğer kanseri son günleri

Akciğer kanseri son evre belirtileri, kötü huylu kanserlerde daha net bir şekilde gözlemlenebilir. Malign ismi verilen kötü huylu akciğer kanseri türünde belirtiler, daha şiddetli ve ilerleyici şekilde ortaya çıkmaktadır.

Özellikle şiddetli ve sürekli devam eden öksürük, kanlı ve koyu renkli balgam, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler kötü huylu tümörlerde daha sık görülmektedir. Öksürme sırasında hırıltı yaşamak ve açıklanmayan şekilde sürekli kilo kaybı meydana gelmesi de bu dönemde sıklıkla görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Kötü huylu akciğer kanseri türünde nadiren de olsa parmak uçlarında genişleme gibi daha farklı ve belirgin bulgular da görülebilmektedir. Bu tür belirtiler akciğer kanserinin ilerlediği veya son dönemlerinde daha belirgin bir hal almaktadır. 4. Evre akciğer kanseri son dönemlerinde organ yetmezliği ve şiddetli ağrılar gibi farklı belirtiler de içermektedir.

Akciğer kanserinden korunmak için kanser oluşumunu tetikleyen çevresel faktörlerden uzak durulmasında yarar olacaktır. Hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi sayesinde, tedavi sürecine başlanılmakta ve belirtilerin şiddetlenmesine izin vermeden hastalık kontrol altına alınabilmektedir.