Kemik Kanseri Olanların Yorumları için çok sayıda sorgulama yapılıyor. Bu anlamda kişiler neler paylaşıyor  olayı geniş çerçeveden ele alan bir içerik oluşturduk.

Kemik kanseri, kötü huylu tümörün oluşturduğu ve nadiren görülen kanser türlerinden biridir. Kanserli hastalar arasında yapılan araştırmalarda, kanser tanısı konulmuş olan 100 hastanın sadece bir tanesinde kemik kanseri bulunmaktadır.

Kemik kanseri olanların yorumları ve hastalık sürecinde meydana gelen semptomlar da kemik kanserinin zorlu bir kanser türü olduğunu ortaya koymaktadır. Kemik kanseri öncelikli olarak, leğen kemiği veya bacak ile kollarda bulunan uzun kemiklerde meydana gelebilir. Ancak kemik kanserinin vücuttaki herhangi bir kemikte de başlayabileceği bilinmektedir.

BUNA DA BAKIN 👇

Kanserde Sedim Kaç Olur ? (kanserdestek.com)

Kemik kanseri türünde genellikle iyi huylu tümörlerde, kötü huylu olan kanserli hücrelere göre daha yaygın görülmektedir. Kemiklerde başlayan kanserli hücreler tedavi edilmediği takdirde, komşu organlara ve uzakta yer alan akciğere bile yayılabilir.

Kemik kanseri genellikle çocuklarda görülen bir kanser türüdür. Ancak bazı kemik kanseri türlerinin erişkinlerde de görüldüğü bilinmektedir.

Kemik Kanseri Neden Olur?

Kemik Kanseri Neden Olur?

Kemik Kanseri Neden Olur?

Kemik kanseri olanların yorumları, hastalığın pek çok farklı faktöre bağlı şekilde oluşabileceğini göstermektedir. Kemik kanseri oldukça yavaş ve sinsi bir şekilde meydana gelir. Bunun için hasta olan kişi, kemik kanserinin gelişim gösterdiğinin farkına varamayabilir.

Kemik kanserinin oluşmasına sebep olan bazı etkenlerden bahsedilebilir. Kemik kanseri oluşmasına neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Daha önce farklı bir nedenden dolayı radyoterapi almak
  • Kişinin kemik yenileme döngüsünde bozukluk olması
  • Li-Fraumeni ismi ile bilinen ve nedir görülen bir genetik rahatsızlığa sahip olmak
  • Göz kanseri teşhisi konulması
  • Göbek fıtığı ile doğmuş olan bebeklerde ilerleyen dönemlerde, sağlıklı bebeklere göre kemik kanseri görülme riski 3 kat daha fazladır.

Kemik Kanseri Olanların Yorumlarında Sorulanlar

Kemik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kemik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kemik Kanseri Olanların Yorumları

Kemik kanseri belirtileri, oluşan tümörün iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığına göre farklılaşmaktadır. Kötü huylu tümörlerin oluşturacağı semptomlar, iyi huylu tümörlere göre farklı olabilir.

Kemik kanseri belirtisi yaygın olarak ağrılar ve şişlikler şeklinde görülmektedir. Ancak şişlik ve ağrıların oluşması, direkt olarak kemik kanseri hastalığı ile bağlantılı değildir. Kemik iltihabı veya çeşitli sakatlanmalardan dolayı da ağrı ve şişlik meydana gelebilir.

Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen kemik kanserinde tanının konulması için, düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Çocuklarda bebeklik döneminden, büyüme çağına kadar sürekli devam eden ağrı ve şişlikler mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Kötü huylu tümörler her geçen gün ağrıları ve şişlikleri artırarak devam eder. Gün içerisinde sürekli ve artan şiddetli kemik ağrısı çeken kişilerin de vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Kemik kanseri olanların yorumları incelendiğinde, uzun süren ağrı ve şişlikler dikkat çekmektedir. Kemik kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • İstemsiz kilo kaybı ve sürekli hissedilen yorgunluk
  • Geceleri artan ve gün içerisinde de hissedilen kemik ağrıları
  • Tümörden etkilenen bölgede meydana gelen kızarıklıklar, şişlikler ve hassasiyete sebep olan iltihap
  • Eklem bölgesine yakın ve tümörden etkilenen kemiklerde hareket kısıtlılığı
  • Kemiklerinde normalden daha kolay bir şekilde kırılması

Kemik Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kemik Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kemik Kanseri Olanların Yorumları

Kemik kanseri olanların yorumları tedavi süreci hakkında da çok önemli bilgiler içermektedir. Kemik kanseri tedavisi bazı faktörlere bağlı olarak tercih edilmektedir.

Kemik kanseri türü, kanserin vücutta bulunduğu yer, kanserin yayılım hızı, tümörün kötü huylu olması ve ne kadarlık bölgeye yayıldığı incelenmektedir. Kemik kanseri tedavisi için tercih edilen yöntemler şu şekilde açıklanabilir:

Cerrahi Tedavi

Kemik kanseri tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden birisi cerrahi uygulamalardır. Kanser ve kanseri çevreleyen kemik dokusu, cerrahi müdahale ile alınmaktadır. Bu sayede kemiklerde bulunan kanserli hücrelerin vücuttan tamamen temizlenmesi hedeflenmektedir.

Kanserli dokunun sadece bir kısmının alınması demek, kanserin tekrar yayılım göstermesi demektir. Bu gibi durumlarda da radyoterapi gibi ek tedavi yöntemleri ile sürece devam edilebilir. Ancak kemik kanseri tedavisi cerrahi müdahale yöntemi sayesinde, kanserli hücrelerin komple bölgeden alınarak, temizlenmesi sağlanabilmektedir.

Radyoterapi

Pek çok kanser türünde tedavi yöntemi olarak radyoterapi uygulaması tercih edilmektedir. Radyoterapi yönteminde de direkt olarak bölgede bulunan kanserli hücreler hedef alınmaktadır. Cerrahi yönteme ek ve destek olarak kemik kanseri tedavisinde radyoterapi uygulanabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi yöntemi de kanserli hücrelerin yok edilmesi için en etkili olan ilaç tedavisi uygulamasıdır. Kemik kanseri tedavisi içerisinde cerrahi yöntemlerden sonra, kemoterapi ve radyoterapi farklı kombinasyonlar ile uygulanabilir.