Mesane kanseri nedir, belirtileri nelerdir ve hastalığın en önemli evreleri ile tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde en çok karşılaşılan kanser türleri arasında mesane kanseri yer almaktadır. Erkek bireylerde ve ilerleyen yaşta daha fazla görülmektedir.

Mesane kanseri genel olarak kanlı idrar ile karakterize edilmektedir. Özellikle aşırı sigara kullanımı ve kimyasal maddelere maruz kalmak gibi faktörlerden dolayı meydana gelmektedir.

BUNA KESİN BAKMALISINIZ👇

Mesane Kanseri Ölümcülmüdür? 

Mesane içerisinde yer alan hücrelerin, anormal ve kontrolsüz şekilde çoğalması ile birlikte mesane kanseri hastalığı meydana gelmektedir. Burada oluşan kanserli hücreler ilk olarak idrar kesesinde bulunan üroepitelyal hücrelerden meydana gelmektedir.

Hastalığın yayılma hızına göre ilerleyen dönemlerde çevredeki dokulara lenf nodlarına, kaslara ve diğer organlara da yayılım gösterebilmektedir. Mesane kanserini oluşturan tümör veya tümörler direkt olarak boşaltım sistemini etkilemektedir.

Mesane kanseri içerisinde oluşan tümörler de iyi huylu veya kötü huylu olmak üzere sınıflara ayrılmaktadır. Ancak mesane kanseri hastalığına yakalanmış olan kişilere bakıldığında, %95 oranında kötü huylu tümör oluşumu görülmektedir. Mesane kanseri evreleri nedir ve hastalığın tüm süreci ile ilgili en önemli bilgileri inceleyebilirsiniz.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir

Mesane kanseri nedir

Mesane kanseri nedir erkeklerde görülen en önemli belirtileri dikkatle incelenmelidir. Mesane kanseri genel olarak, erkek kişilerde görülen bir kanser türüdür. Mesane kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 1. İdrarda kahverengi veya açık kırmızı renkte kan görülmesi
 2. İdrar yaparken zorlanma, ağrı veya acı hissetme
 3. İdrar yapamamak
 4. İdrara normalden daha sık aralıklarla çıkma

Mesane kanseri nedir sorusu kadar, hastalığın belirtileri de oldukça merak edilmektedir. Mesane kanserinin en yaygın görülen belirtileri içerisinde, idrardan kan gelmesi durumu bulunmaktadır. Bununla birlikte yaygın görülen belirtileri arasında enfeksiyonlar ve mesane taşı da yer alır.

50 yaşın üzerinde ve sigara içen kişinin idrarında kan görülmesi sonucunda yapılan tahliller ile mesane kanseri görülme olasılığı oldukça yüksektir. Mesane kanseri her zaman kendini belli etmez.

Herhangi bir belirti göstermeden de ilerleyen mesane kanseri türleri bulunmaktadır. Ancak kilo kaybı, iştahsızlık, karın ve pelvik bölgesinde ağrılar gibi belirtiler de görülebilmekledir. Bu belirtiler ise mesane kanserinin metastaz yaptığının bir işaretidir.

Mesane Kanseri Neden Olur?

Mesane Kanseri Neden Olur?

Mesane kanseri nedir

Mesane kanseri nedenleri nedir ve hastalığın oluşmasına neden olan risk faktörleri oldukça önemlidir. Hastalığın oluşmasına neden olan sebepler kesin olarak bilinmemektedir.

Ancak mesane kanseri olanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, bazı faktörlerin hastalığın oluşma sürecini hızlandırdığı bilinmektedir. Mesane kanserinin risk faktörleri şu şekilde listelenebilir:

 • Sigara ve tütün ürünlerini kullanmak
 • Genetik faktörler
 • Mesane taşı bulunması
 • Günlük sıvı tüketimin çok düşük düzeyde olması
 • Mesanede meydana gelen enfeksiyonlar
 • Katkı maddesi içeren ve aşırı yağlı yiyecekleri daha sık tüketmek
 • Çeşitli sebeplerden dolayı düzenli olarak ilaç tüketme

Yukarıda sıralanan risk faktörleri içerisinde, mesane kanserinin oluşmasına en fazla etki eden faktörün sigara olduğu söylenebilir. Sigara ve tütün ürünleri ile birlikte kimyasala maruz kalan kişilerin de kanser olma olasılığı her zaman daha fazladır. Pasif içici olan kişilerde de mesane kanseri olma olasılığı oldukça fazladır.

Mesane Kanseri Nedir Konusunda En Çok Sorulan👇

Mesane Kanseri Nedir Konusunda En Çok Sorulan

Mesane Kanseri Nedir Konusunda En Çok Sorulan

Mesane Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mesane kanseri ilacı nedir ve hastalığın tedavi edilmesi için tercih edilen yöntemler merak edilmektedir. Mesane kanserinin tedavisine başlanılmadan önce, hastalığın hangi evrede olduğu tespit edilmektedir. Ayrıca mesane kanserinin türü de hastaya uygulanacak olan tedavi yönteminin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Hastanın genel sağlık durumu ve hastalığın metastaz durumu da tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde etkili olan faktörlerdendir. Mesane kanseri nedir ve tedavi sürecinde kullanılan yöntemler şu şekilde açıklanabilir:

Sistektomi

Sistektomi yöntemi, kısmi ve radikal sistektomi olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Sistektomi yöntemi ile mesanenin bir bölümünün veya tamamının çıkartılması sağlanmaktadır. Cerrahi müdahale olarak bilinen sistektomi yöntemi sonrasında, kanserli hücrelerin vücuttan tamamen uzaklaştırılması gerçekleştirilir.

Radyoterapi ve Kemoterapi

Mesane kanseri tedavisinde radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri uygulanabilir. Cerrahi yöntemlerden önce veya sonra bu uygulamalar, farklı kombinasyonlar ile tercih edilebilir. Cerrahi yöntemleri kaldırmayacak hastalar için, radyoterapi yöntemi tercih edilmektedir.

Mesane kanseri tedavisinde radyoterapi yöntemi hem dıştan hem de içten uygulanabilmektedir. Kemoterapi yöntemi ide kanseri hücrelerin yok edilmesi veya küçültülmesi için en etkili olan yöntemlerdendir.