Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi, kadınlarda sıklıkla görülen kanser türlerinden biridir. Serviks ismi verilen rahim ağzında gelişen kanser türü, erken dönemde tedavi edilmelidir. Rahim ağzının yüzeyinde bulunan ve bu bölgeyi oluşturan hücrelerin, anormal şekilde büyümesi sonucu rahim ağzı kanseri meydana gelmektedir.

Kanser hücreleri ilk olarak, kanser öncülleri şeklinde rahim ağzında görülür. Hastalığın başlangıç evresinde teşhis edilebilen kanser öncülleri, tedavi edilmediği zaman rahim ağzı kanserine dönüşür. Rahim ağzı kanseri, tüm dünya genelinde sıklıkla görülen bir hastalıktır.

BUNA DA BAKIN👇
Rahim Kanseri Tedavisi Var Mı? Bu İletten Nasıl Kurtulunur? (kanserdestek.com)

Tedavi edilmediği takdirde hızlı bir şekilde yayılım gösterir. Rahim ağzı kanseri evrelerine göre, diğer dokulara ve uzakta bulunan organlara da yayılır.

Rahim ağzı kanserinin diğer kanser türlerine göre en önemli özelliği önlenebilen bir kanser türü olmasıdır. Bunun için aşılar, tarama testleri gibi çeşitli önlemler ile kadınların rahim ağzı kanserine karşı korunması sağlanabilmektedir. Rahim ağzı kanseri tedavisi ve hastalığın belirtileri için açıklamamıza devam edebilirsiniz.

Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

Rahim ağzı kanseri tedavisi kadar hastalığın neden kaynaklı olduğu da bilinmelidir. Rahim ağzı kanseri oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi HPV virüsüdür. HPV virüsü her zaman rahim ağzı kanserine neden olmaz. Pek çok kişi HPV virüsünü başarılı bir şekilde atlatabilir.

Ancak virüsün oluşturduğu enfeksiyonlar, ilerleyen dönemlerde kanseri hücrelerin oluşmasına neden olmaktadır. Düzenli aralıklar ile doktor kontrolüne giderek, erken dönemde rahim ağzı kanserinin teşhis edilmesi sağlanabilir. Rahim ağzı kanseri tedavisi ve hastalığın oluşmasına neden olan risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigara ve tütün ürünleri kullanımı
 • Bağışıklık sistemi zayıflığı ve yetmezliği
 • Enfeksiyonlar
 • 20 yaşından önce doğum yapılması, üçten fazla doğum meydana gelmesi
 • A ve C vitamini eksiklikleri

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri pek çok belirti ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Belirtilerin yakından takip edilmesi ve kontrole gidilmesi, hastalığın erken evrede teşhis edilmesini de sağlar. Rahim ağzı kanseri tedavisi erken dönemde başlanıldığı zaman, sağlıklı ve başarılı sonuçlar verir.

Özellikle cinsel ilişki sonrasında meydana gelen kanamalar, adet döneminin uzaması, kokulu ve vajinal akıntılar da rahim ağzı kanserinin en yaygın görülen belirtileri içerisinde yer alır. Rahim ağzı kanseri belirtileri şu şekilde listelenebilir:

 • Kokulu ve alışılmadık renkteki vajinal akıntılar
 • İlişki sırasında ve sonrasında ağrı ve kanamalar
 • Adet süresinde uzama ve adet yoğunluğunda artış
 • Bacak bölgesinde hissedilen ağrı ve ayaklarda meydana gelen şişlikler
 • Pelvik bölgesinde ve karında oluşan ağrılar
 • İştah kaybı
 • Sürekli hissedilen halsizlik ve yorgunluk
 • Kemiklerde ağrılar
 • İdrar yaparken zorlanma hissi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır

Rahim ağzı kanseri tedavisi, günümüzde çok başarılı tedavi yöntemleri ile tamamen iyileştirilmektedir. Erken dönemde teşhis edilen ve ilerleyen süreçte kansere çevirebilecek olan enfeksiyonlar da tedavi edilmektedir.

Özellikle HPV virüsünden kaynaklı olarak meydana gelen genital siğillerin hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Lokal kremler ve cerrahi yöntemler ile giderilen genital siğiller, yakılarak da tamamen iyileştirilmektedir. Ancak genital siğiller pek çok kişide sonraki dönemlerde tekrarlayabilir.

Tedavi yapılmayan siğiller, kanserli hücrelerin oluşmasına ve rahim ağzı kanserinin meydana gelmesine sebep olabilir. Rahim ağzı kanseri tedavisinde günümüzde en etkili yöntem olarak, cerrahi yöntem tercih edilmektedir.

Cerrahi yöntemler ile birlikte radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri de bir arada veya tek başına tedavi için kullanılabilir. Rahim ağzı kanseri tedavisi için kullanılacak olan cerrahi yöntem ile kanserli ücretlerin bölgeden tamamen temizlenmesi sağlanmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yöntemleri Nelerdir

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yöntemleri Nelerdir

Rahim ağzı kanseri tedavisi, pek çok kişide başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak hastalığın tedavisi kadar korunma yöntemleri de büyük önem taşımaktadır. Rahim ağzı kanserinden korunma yöntemleri sayesinde, hastalığa yakalanma ihtimalini düşürebilirsiniz.

Rahim ağzı kanserinden korunmak için, düzenli olarak kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir. HPV aşılarını yaptırmalı ve mümkün olduğunca sigara kullanımından uzak durmalısınız. Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı, gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Obeziteye karşı önlem alınmalı ve sağlıklı beslenilmelidir. Belirtiler mutlaka takip edilmeli ve hastalığın ilk evrelerinde tespit edilmesi için düzenli olarak rahim ağzı kanseri tarama testleri yapılmalıdır.  Rahim ağzı kanseri tedavisi erken dönemde tanı ve teşhis ile daha başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir.